Грудне вигодовування в Україні
Грудне вигодовування - оптимальне природне харчування для новонародженого, це біологічна та емоційна основа розвитку немовляти, а також один із головних факторів зміцнення здоров'я матері.
Материнське молоко містить оптимальну кількість і співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, а також гормони, імунні тіла, ферменти, антимікробні та біфідогенні фактори. Цим і пояснюється висока біологічна цінність і унікальність материнського молока, краще якого нічого не існує.
Незважаючи на це, практика грудного вигодовування дітей і розуміння переваг, які пов'язані саме з таким типом харчування дітей грудного та раннього віку, не є достатньо поширеними.
За даними опитування ІПАГ АМН України в п'яти регіонах України - Львівській, Хмельницькій, Київській, Харківській областях та автономній Республіці Крим, батьки, які мають принаймні одну дитину у віці до трьох років без вроджених вад розвитку, вважають, що штучне вигодовування не є гіршим за грудне.
Переконані в цьому батьки необгрунтовано рано переводять дітей на штучне вигодовування (в середньому природне вигодовування закінчується на 4-5-му місяці життя дитини). Також залишається високим показник раннього припинення лактації (до 1-3 місяців)
у 31,6% матерів. Щодо процентного співвідношення тривалості вигодовування, то за даними дослідження, проведеного у дитячих поліклініках міста Києва, 98,3% дітей знаходилися на грудному вигодовуванні на момент виписки з пологового будинку. У подальшому на виключно природному вигодовуванні до 3-х місяців знаходилися 68,4%, до 6 місяців - 49%, а 29% малюків продовжували отримувати грудне молоко більше 9 місяців.
Таким чином, складається ситуація, яка зумовлює:
- загальне підвищення захворюваності, можливо також погіршення зору внаслідок недостатності вітаміну А та амінокислот;
- формування порушень психомоторного розвитку внаслідок недостатності заліза, анемії;
- недостатність йоду, що може призводити до зниження розумового розвитку дитини;
- формування білково-енергетичної недостатності харчування.
За даними дослідження, основними причинами припинення грудного годування є:
- гіполактія (зниження секреції молока) - 34%;
- агалактія (відсутність секреції молока після родів) -20%;
- відмова дитини від грудей - 17%;
- жінки припинили годувати грудьми, бо вирішили, що дитина вже достатньо доросла - 9%;
- мати вважала, що її молоко "погане" - 5%.
Безпосередні чинники, що впливають на грудне вигодовування:
- обізнаність матерів щодо техніки та переваг грудного вигодовування;
- родинні традиції вигодовування дітей;
- рівень освіти матерів та близького оточення (родина, подруги);
- кількість дітей в сім'ї, досвід вигодовування;
- рівень доходів сім'ї.
Основними проблемами, що були виявлені в результаті проведеного дослідження, є: несвоєчасне прикладання дитини до грудей, необізнаність матерів із технікою прикладання дитини до грудей, переведення на штучне вигодовування
без вагомих причин.
Лікарі стверджують, що попереджувати відсутність лактації варто задовго до вагітності та народження дитини. Натомість в ході дослідження виявлено, що лише 65% опитаних планують народження дитини та готуються до народження малюка; 76% батьків засвідчили про необхідність отримання додаткової інформації з питань покращення здоров'я дитини.
Міністерством охорони здоров'я в 2000 - 2005 роках виконувалася програма "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні", метою якої стало зниження рівня захворюваності і смертності дітей першого року життя,
післяпологових ускладнень, поліпшення репродуктивного здоров'я жінок шляхом підвищення розповсюдженості та тривалості грудного вигодовування дітей. При тому, що була підвищена питома вага спільного перебування матерів і новонароджених у пологових будинках з застосуванням принців грудного вигодовування ВООЗ/ЮНІСЕФ (годування дитини за потребою, раннє прикладання дитини до грудей, вигодовування виключно материнським молоком до 4 - 6 міс.),
суттєвих темпів розвитку тенденції досягти не вдалося.
Приймаючи до уваги перші позитивні результати програми та важливість подальшого розвитку підтримки грудного вигодовування після виписки матері з пологового стаціонару, за ініціативи ІПАГ АМН України в поточному році стартував освітній проект на підтримку грудного годування "Молочні джерела" (Імунний захист з перших днів).
Завдання проекту: донести до молодих батьків важливість грудного вигодовування дітей раннього віку; допомогти жінкам, що збираються стати мамами, та молодим матерям вирішити проблеми, пов'язані з годуванням дітей раннього віку, та ініціювати дослідження теми та питань грудного годування представниками ЗМІ.
За станом на початок вересня вже проведені тренінги для батьків з питань грудного годування в Святошинському, Дарницькому та Деснянському районах, прийнята участь у Всеукраїнському тижні грудного годування, організовані і проведені безкоштовні консультації лікарів в парках Дарницького, Оболонського, Харківського та Голосіївського районів міста.
На черзі прес-брифінг по результатах лікарської конференції "Функціональне харчування та його вплив на імунітет та здоров'я дітей раннього віку" і заключна прес-конференція з підбиттям підсумків проекту.
Редакція " Medicus Amicus"
Medicus Amicus, №5 2006
|