Сайт для врачей и фармацевтов
Карта сайта Сделать стартовой Добавить в избранное
Loading
Медицинский информационный портал
Наш мир в возрасте 84 лет 14 апреля 2003 года покинула Любовь Трофимовна Малая, Герой Украины, Герой Социалистического Труда, кавалер ордена Трудового Красного Знамени; орденоносец..


ПСИХУШКА ЗА ПОБЕГ ИЗ ДЕТДОМА

Две недели назад в Гражданскую комиссию по правам человека поступило очередное сообщение по поводу того, что 15-летнего подростка поместили из обычного детского дома в психиатриче..


Мой путь в немецкую клинику

Немецкая медицина является для многих врачей одним из эталонов качества, надежности и мастерства. Это и неудивительно - мне, как хирургу, в своей повседневной клинической деятельно..


Как сдавать PLAB экзамены

лицензии на работу врачом в Великобритании. Однако ему должна предшествовать успешная (с проходным баллом 7) сдача теста по английскому языку (IELTs)...


Каким быть ногтям медицинского работника

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обращает внимание на то, что искусственные акриловые ногти способствуют сохранению контаминации рук после использования мыла или содержа..


Охота на фармацевтов и врачей

Две трети судебных юристов США, зарабатывающих на процентах от отсуженных компенсаций пострадавшим, специализируются на "медицинских" процессах - исках к производителям лекарств и..


Клонирован мочевой пузырь

Клонирование человека - дилемма. Клонирование отдельных органов - мечта. Возможность менять старые, отработавшие, больные органы на новые будоражит умы и врачей, и пациентов. Актуа..


Модель, за якою я працюю лікаря праці україни місто роботи

Модель, за якою я працюю

Файда М.М.
сімейний лікар, м. Комсомольськ


Невеличке місто Комсомольськ, що на Полтавщині, в медичних колах в цьому році набуло всеукраїнської популярності. Його досвід з сімейної медицини, запроваджений всього 5 років тому при активній підтримці міської влади, обласної адміністрації та під патронатом МОЗ і Верховної Ради України, виявився виключно вдалим і рекомендується для вивчення та використання в реформуванні сектору охорони здоров'я на місцях.
Досвід цей мають і найкраще познайомити з ним можуть його головні виконавці - сімейні лікарі.
Перший сімейний лікар м. Комсомольська М.М. Файда на прохання редакції "Medicus Amicus" написав цю статтю.

В нашому місті впровадження сімейної медицини було розпочато в 1997 році, коли рішенням сесії міської ради була прийнята концепція "Забезпечення населення м. Комсомольська медичною допомогою та раціоналізації системи охорони здоров'я в період економічної кризи", одним з основних напрямків якої передбачався розвиток сімейної медицини.
16.07.1998 року сесією міської ради на основі концепції прийнята програма "Впровадження сімейної медицини в м. Комсомольську на 1998-2002 роки."
Перший етап програми завершено на початку 1999 року, коли було підготовлено 28 лікарів загальної практики (з дільничних терапевтів та педіатрів) на виїзних курсах Дніпропетровської медичної академії.
Другий етап програми розпочався з відкриття першої амбулаторії сімейної медицини, яка потім стала юридично самостійним комунальним закладом, де працювали 4 лікаря, згодом розпочало роботу відділення сімейної медицини при міській поліклініці та амбулаторія індивідуальної практики в віддаленому мікрорайоні міста.
На початку 2000 року виконання другого етапу програми практично зупинилось: не знайшлось бажаючих лікарів загальної практики та дільничних медсестер працювати за фахом в нових умовах, коли об'єм роботи та відповідальність значно зросли, а заробітна платня залишилась на попередньому рівні, тобто відсутність мотивації праці та недосконале законодавство оплати праці поставили під загрозу подальше впровадження первинної медико- санітарної допомоги (ПМСД.) За ініціативою міського голови Олександра Павловича Попова терміново була опрацьована та запропонована лікарям нова модель "приватнопрактикуючого сімейного лікаря на договірних умовах з органом управління охорони здоров'я та частковим фондотриманням", в якій передбачені економічні важелі впливу для ефективної та якісної праці.
Над створенням та впровадженням моделі працювала група "МЕДМА", керівництво охорони здоров'я міста, фахівці статистично-аналітичного відділу ЦМЛ, лікарі загальної практики, взявши за основу Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" в редакції від 28 червня 1999 року № 746/99. Комсомольська міська рада рішенням сесій сприяла впровадженню нової моделі, керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування".
Коротко про саму модель. Орган управління охорони здоров'я міста на основі проведеного тендеру складає договір з лікарем, що має ліцензію МОЗ України на приватну практику, на надання ПМСД населенню закріпленої дільниці. В договорі оговорені планові статистичні та економічні показники лікувально-профілактичної роботи, терміни їх виконання та передбачені штрафні санкції при неефективній праці. При виконанні умов договору, на основі акту прийому-передачі виконаних робіт, лікар щомісячно отримує оговорені договором кошти в розрахунку на 1 мешканця дільниці. Я почав працювати за новою моделлю з ІV кварталу 2000 року, отримавши свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи та ліцензію МОЗ України на приватну практику. Для цього уклав договір з керівництвом міської лікарні на обслуговування населення найбільш віддаленого мікрорайону міста в приватному секторі в кількості 1780 осіб (з них близько 600 пенсіонерів, 209 дітей, в т.ч. до року - 11 дітей) та договір оренди приміщення амбулаторії і медичного обладнання.
На виконання умов договору я отримав кошти в розрахунку 1 грн. 68 коп. на одного мешканця щомісячно - це 20 гривень на рік, що складає 20 відсотків від запланованої суми витрат на одного мешканця на охорону здоров'я по місту. В вартість послуг по наданню ПМСД входить заробітна плата посади лікаря, двох посад дільничних медсестер, посади молодшого медпрацівника, 0,5 посади робітника з обслуговування будівлі та прилеглої території, нарахування на заробітну плату, видатки на медикаменти для надання невідкладної допомоги, дезинфікуючі та миючі засоби, канцтовари, комунальні платежі, утримання чи оренду санітарного автомобіля та кошти на взаєморозрахунки за пролікованих планових хворих в стаціонарах ЦМЛ за моїми направленнями, за проведені лабораторні та інструментальні обстеження пацієнтів, консультації "вузькими" фахівцями.
На взаєморозрахунки передбачені кошти у розмірі 40 копійок щомісяця на одного мешканця.

Згідно договору я надаю ПМСД населенню закріпленої дільниці в амбулаторії та вдома, а саме:
  • виклики до хворих обслуговую на протязі доби; щоб зменшити рівень госпіталізації хворих в стаціонарах ЦМЛ та заощадити кошти на взаєморозрахунках за пролікованих планових хворих, я запровадив стаціонарзамінюючі види меддопомог (денний стаціонар та стаціонари вдома), організував роботу при амбулаторії фізіотерапевтичного та маніпуляційного кабінетів;
  • для зменшення кількості викликів "швидкої" допомоги на дільницю практикую надання невідкладної допомоги пацієнтам в амбулаторії та вдома;
  • особливу увагу приділяю профілактичній роботі, створив умови для проведення профілактичних щеплень в амбулаторії;
  • постійно працюю над підвищенням професійного рівня помічників лікаря - дільничних медсестер. Завдяки організованим на дільниці профілактичним, лікувально -діагностичним та реабілітаційним заходам:
  • покращилися показники лікувально-профілактичної роботи та показники здоров'я населення;
  • на третину скоротилися виклики "швидкої" на дільницю;
  • наполовину зменшився об'єм госпіталізацій планових хворих в стаціонари ЦМЛ;
  • близько 90 відсотків пацієнтів закінчили лікування у сімейного лікаря, а решта потребували консультацій "вузькими" фахівцями та подальшого лікування.
Економія ФОП, згідно додатків №28 та 46 наказу №33 МОЗ України від 23.02.2000 року, склала 40%. Моїм досвідом роботи зацікавились колеги, і на цей час 11 лікарів, отримавши ліцензію МОЗ України на приватну практику, працюють на засадах часткового фондотримання, надаючи ПМСД близько 40% населення міста.

Переваги моделі
Як приватний підприємець я самостійно веду адміністративно-господарчу діяльність закладу, в одній особі я - керівник закладу, лікар, менеджер, бухгалтер, економіст, касир та ін. Сам відслідковую та керую фінансовими потоками закладу, маючи три джерела надходжень:
  1. . Від бюджету (згідно договору з органом управління ОЗ за надання ПМСД закріпленому населенню).
  2. . За надання платних медпослуг, не обумовлених договором.
  3. . Благодійна фінансова допомога (на власний рахунок в банку).
Працюю за спрощеною системою оподаткування, перераховуючи до податкової служби 30 грн. щомісячно та 15 грн. за кожного найманого працівника. Кошти за кодом 1120 (нарахування на заробітну плату) залишаються у мене. Мій прибуток не оподатковується прибутковим податком як при бюджетному фінансуванні. Своїм прибутком я маю право розпорядитись на власний розсуд: преміювати найманих працівників за інтенсивну працю, закупити необхідне обладнання, інвентар та ін.
Головною перевагою моделі я вважаю зацікавленість лікаря в інтенсивній та якісній праці, бо його прибуток знаходиться в прямій залежності від позитивної динаміки основних показників лікувально-профілактичної роботи, показників здоров'я населення дільниці та виконання умов договору.

Недоліки моделі часткового фондотримання на договірних умовах:
  • підготовчий етап впровадження моделі може тривати до 2-х місяців;
  • не кожен лікар зможе витримати фізичного та морального навантаження, працюючи в нових умовах;
  • до існуючої звітності додається звітність перед органом управління ОЗ по виконанню умов договору, та звітність приватного підприємця (перед податковою службою та 4 фондами);
  • при неефективній праці по взаєморозрахунках з закладами ОЗ лікар може залишитись з низьким прибутком;
  • при ефективній праці існує загроза спровокувати соціальну напругу серед колективу медпрацівників, частина "вузьких" фахівців може стати "зайвою ланкою";
  • є ризик отримати мінімальну пенсію за віком.
Незважаючи на існуючі недоліки, я переконаний, що ця модель сприяла впровадженню ПМСД, допомогла залучити кращих фахівців, бо в ній передбачена мотивація праці лікаря. Модель вигідна для місцевої влади, тому що частина коштів повертається до місцевого бюджету у вигляді "єдиного податку". А головне - вигідна пацієнтам, бо їм безкоштовно надається кваліфікована та доступна ПМСД лікарем загальної практики, який спроможний надати максимальний об'єм меддопомоги, що входить до меж його компетенції, наскільки у нього вистачить знань, досвіду та часу, хоч я вважаю, що оцінку праці лікаря повинні дати самі пацієнти.
Хочу зупинитись на питаннях, які виникли в процесі реформування ПМСД і потребують врегулювання в законодавчому порядку.
  • Існуюче законодавство не передбачає видавати лікарю з ліцензією МОЗ України на приватну практику лікарняні довідки та довідки "суворої" звітності.
  • o Комсомольська міська рада "взяла на себе" колективну відповідальність і рішенням сесії, керуючись Законом України про місцеве самоврядування, дозволила лікарям-переможцям тендеру видавати лікарняні довідки та бланки "суворої" звітності на загальних засадах, тимчасово, до врегулювання цього питання в законодавчому порядку.
Наступними кроками реформування охорони здоров'я та впровадження ПМСД в місті Комсомольську я вважаю:
  • підвищення кваліфікації та статусу помічника лікаря - дільничної медсестри;
  • впровадження контрактної системи трудових відносин з лікарями, які залишились на бюджетному фінансуванні, та з дільничними медсестрами;
  • створення автоматизованого робочого місця лікаря та дільничної медсестри, що заощадить робочий час;
  • опрацювання моделі оплати праці лікаря загальної практики за об'ємом наданих послуг;
  • укладання договорів безпосередньо між лікарем і сім'єю на надання ПМСД, щоб частину відповідальності, згідно умов договору, за своє здоров'я і здоров'я своїх дітей " взяли " на себе пацієнти, що, на мою думку, покращить показники здоров'я населення та задоволеність медичною допомогою.
Я вважаю, що модель, за якою я працюю, при законодавчому врегулюванні, допоможе зберегти та залучити медичні кадри, сприятиме подальшому впровадженню ПМСД та переходу до обов'язкового медичного страхування.

Medicus Amicus 2004, #5


Оценка статьи: 5
  плохо234  5 хорошо


 Новости

« Июль ´24 »
ПВСЧПСВ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
25


Партнеры




Vox populi - vox dei

Хотите ли Вы принимать участие в коротких интернет-опросах на медицинскую тематику?

Да
Нет


Результаты предыдущих голосований

В каком виде Вы предпочитаете читать книги по медицине?

 Только бумажные издания - 35 [12%]

 Предпочитаю бумажные, но согласен и в электронном виде - 94 [33%]

 Мне все-равно электронные или бумажные, лишь бы полезные - 101 [36%]

 Предпочитаю электронные, потому, что они дешевле бумажных аналогов - 51 [18%]


Всего голосов: 282



Medicus Amicus - это медицинский сайт, фотосайт, психологический сайт,
сайт постоянного медицинского образования, медицинская газета и даже медицинский журнал.
Все замечания и пожелания присылайте используя форму обратной связи
Все права защищены и охраняются законом.
© 2002 - 2024 Rights Management
Автоматизированное извлечение информации сайта запрещено.
Подробности об использовании информации, представленной на сайте
в разделе "Правила использования информации"