Сайт для врачей и фармацевтов
Карта сайта Сделать стартовой Добавить в избранное
Loading
Медицинский информационный портал
Исследователи представили способ снизить цены на вакцины

Используя вакцину Зика в качестве модели, исследовательская группа показала, что платформа ДНК эффективно работает на мышах. После однократной низкой дозы вакцина ДНК защ..


Биологи: люди с повышенной сонливостью в три раза чаще подвержены болезни Альцгеймера

Ученые из Университета Джона Хопкинса в США под руководством биолога Адама Спира выявили, что люди с повышенной дневной сонливостью в три раза чаще страдают от&..


Биологи обнаружили три неуязвимых для антибиотиков бактерии

Каждый год только в США по меньшей мере 2 млн человек заражаются супербактериями — штаммами, устойчивыми к существующим антибиотикам. Из-за отсутстви..


Новый анализ крови предсказывает рак почек задолго до диагноза

В новом исследовании, опубликованном в журнале Clinical Cancer Research, ученые вместе с коллегами из Израильского диагностического центра задались вопросом: мо..


Новый наноматериал уничтожит пленки из микробов, которые развивают кариес

Американские химики представили наноматериал, растворяющий пленки из микробов, которые формируют налет и развивают кариес...


Українцям робитимуть щеплення за новим графіком

Як пояснили в Міністерстві охорони здоров’я, оновлення  в календарі стосуються  вакцинації проти гепатиту В та туберкульозу. ..


Смертельный вирус угрожает пандемией

Число жертв вируса Нипах, эпидемия которого началась на юге Индии, уже достигло семнадцати человек. По словам медиков, на данный момент нет ни вакцины, ни лечения вызываемого вирус..


Глаукома - підступна хвороба очей Глаукома - підступна хвороба очей Розподіл глаукоми хірургічне втручання ірідектомія фістулізуючі операції операції на шлемовому каналі і трабекулі операції на циліарному тілі і судинах методи лікування глаукоми помутніння кришталика Консервативне лікування Пілокарпін тімолол аміназин виконання акробатичних вправ користуватись зеленими абажурами Їжа глаукомного хворого

Глаукома - підступна хвороба очей

II. Ключові засади лікування та профілактики

Білоус В.Й., головний офтальмолог м. Житомира
Сікол С.З., офтальмолог першої категорії
Поліклініка №1 ЦМЛ №1 м. Житомира

Розподіл глаукоми на декілька форм в залежності від того, де знаходиться перешкода для відтоку внутрішньоочної рідини, дозволяє застосувати точно направлене хірургічне втручання саме на пошкодженій ділянці. Це робить хірургічне втручання не тільки ефективним, але й безпечним.

Методи хірургічного лікування глаукоми поділяють на такі групи: ірідектомія, фістулізуючі операції, операції на шлемовому каналі і трабекулі, операції на циліарному тілі і судинах, що живлять його, операції при злоякісній глаукомі.

Зараз розроблені й успішно застосовуються якісно нові методи лікування глаукоми - ефективні, безпечні, малотравматичні. До них відносяться лазерні та хірургічні втручання.

В першому випадку промінь лазера, безперешкодно проникаючи в око і діючи на його дренажну систему, покращує відтік внутрішньоочної рідини. Лазерне лікування глаукоми безболісне, недовготривале за часом і проводиться амбулаторно. Його переваги в тім, що очне яблуко не піддається хірургічному втручанню. На жаль, промінь лазера може допомогти не всім хворим. Для переважної більшості пацієнтів, які страждають на глаукому, найефективнішим є хірургічна операція. На сьогодні переконливо доведено, що чим раніше виконується хірургічне втручання, тим стабільніше і якісніше зберігається зір у хворих. Операція може бути успішно використана при будь-якій формі відкритокутової глаукоми. Найважливішою перевагою операції є її проведення без розтину очного яблука, що виключає можливість проникнення інфекції і значно зменшує ризик ускладнень під час операції.

Глаукома нерідко поєднується з катарактою (помутніння кришталика). Для цих випадків розроблено метод хірургічного лікування, який полягає в одномоментному проведенні антиглаукоматозної операції з видаленням кришталика та імплантацією інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Для видалення катаракти використовують найсучасніші методи - факоемульсифікацію, факолазерну технологію. Імплантація ІОЛ проводиться навіть пацієнтам з ІІІ стадією глаукоми. Не потрібно відкладати операцію - при лікуванні глаукоми дорогий час!

Серед хворих, що чекають прийому до окуліста, нерідко можна зустріти пацієнтів, які перенесли операцію з приводу глаукоми, але це не врятувало їх від подальшого погіршання зору. Як правило, такі люди все життя залишаються твердо впевнені, що здійснили тяжку помилку, згодившись на операцію. Але так само часто можна зустріти хворих, котрі в свій час в саме такій же ситуації відмовились від операції. Втративши зір, вони починають вірити самі і запевняють інших, що тільки хірургія могла б принести їм зцілення. На людей, що захворіли глаукомою, таке різноголосся діє надзвичайно важко. Їм можна нагадати лише одне: хворих, у яких операція пройшла успішно, в лікарнях і поліклініках "не чути", але ж таких набагато більше. Вони повертаються до повсякденної праці і зазвичай не дуже намагаються відвідувати очного лікаря.

Консервативне лікування глаукоми складається із гіпотензивної терапії та медикаментозного лікування, направленого на покращення кровообігу і обмінних процесів в тканинах ока, оздоровлення умов життя і раціонального харчування. Для зниження внутрішньоочного тиску застосовують очні краплі двох видів: тімолол (оптімол, окупрес, арутімол, глюкомол) і пілокарпін (1-6%). Пілокарпін в однопроцентному розчині використовують частіше у хворих з вузьким кутом або змішаною глаукомою, іноді в поєднанні з тімололом. Частота закапування залежить від початкового рівня тиску. При лікуванні гострого нападу глаукоми протягом першої години інстиляції проводять кожні 15 хвилин, потім кожні півгодини (3-4 рази) і кожну годину (2-3 рази). Надалі частоту понижують до 6 разів на добу. Одночасно з міотиками хворому дають діакарб (0,5 г, потім по 0,25г 4 рази на день), гліцерин (1-2 рази на день), призначають високі (до коліна) гарячі ванни ніг, гірчичники позаду на шию. Якщо через 3-4 години немає достатнього ефекту, внутрішньом'язево вводять аміназин (25 мг) чи літичну суміш.

Кожний хворий глаукомою, окрім повсякденного лікування (без всякої перерви) під постійним контролем очного лікаря, повинен знати основні правила, які стосуються харчування і загального режиму. Які ж вони?

Оскільки хвилювання виводять нервову систему зі стану рівноваги, необхідно уникати нервові потрясіння як негативного, так і позитивного характеру (почуття страху, гніву, турботи, азартних ігор, не дивитись хвилюючих п'єс, кінофільмів, не читати подібних хвилюючих книг). Глаукомному хворому необхідно підтримувати урівноважений настрій. Найважливіше - це створити спокійне повсякденне оточення як на службі, так і в побуті.

Хворим на глаукому протипоказана важка фізична праця, підняття важких речей, а також праця, пов'язана з низьким положенням голови, напруженням (наприклад, низьке положення голови під час прання білизни, миття підлоги, натирання підлоги, виконання акробатичних вправ, гра на духових інструментах, робота вантажників та інша подібна робота). Хворим необхідно уникати утруднення кровообігу, тому не слід носити щільних комірців, краваток, тісних пасків.

Сон має велике значення в режимі глаукомного хворого. До сну необхідно провітрювати приміщення, спати при високому положенні голови. Вранці після сну необхідно зразу встати, тому що вранці, як правило, буває найбільш високий внутрішньоочний тиск. Як відомо, 8-годинний нормальний сон зміцнює нервову систему, дає відпочинок всім її відділам і є важливим моментом в загальному комплексі поведінки глаукомного хворого. Тому потрібно налагодити хороший сон тимчасовим застосуванням снодійних засобів, препаратів брому, або прогулянками перед сном на повітрі. Якщо сон хороший, тоді немає необхідності спати при світлі, якщо ж сон переривається, необхідно увімкнути світло, так як в темноті при відсутності сну підвищується внутрішньоочний тиск. Тому протипоказана робота при поганих умовах освітлення, напружування зору в сутінках, носіння сонцезахисних окулярів з темними скельцями. Окуляри можна носити світло-зелені або світло-димчасті. По цій же причині рекомендується користуватись зеленими абажурами на декількох лампах.

Краще відвідувати не кінотеатр, а театр, де світла сцена. При відвідуванні кінотеатру (до і після цього) рекомендується закапувати тимолол, пілокарпін або інші назначені краплі навіть окрім встановленого режиму. Дивитись телепередачі можна тільки в освітленій кімнаті, при цьому джерело світла повинне знаходитись за спиною глядача. Глаукомним хворим, які займаються фотографією, не рекомендується проявляти і друкувати фотознімки, з огляду на те, що для цього необхідне тривале перебування в темноті.

Нормальна діяльність кишково-шлункового тракту має великий вплив на стан внутрішньоочного тиску. Запори сприяють інтоксикації організму, а також підвищенню внутрішньоочного тиску. Необхідно налагодити щоденне випорожнення кишечника (прийом натщесерце запареного окропом чорносливу, вживання кислого молока, прийом до їжі склянки води, або періодичне застосування легких послаблюючих засобів). Нормальній діяльності кишково-шлункового тракту сприяє правильний режим харчування.

Глаукома - підступна хвороба очей

Їжа глаукомного хворого повинна бути переважно молочно-рослинна, особливо слід уникати м'ясних екстрактів, тому супи і борщі повинні бути вегетаріанські. М'ясо можна вживати 3-4 рази на тиждень у відвареному вигляді. Головне в харчуванні - дотримання суворого водного режиму (не більше 1,5 літрів рідини на добу, разом з супом), оскільки відомо, що надмірне вживання рідини спричинює підвищення внутрішньоочного тиску. Так як гострі і перчені страви викликають спрагу, то слід уникати цих страв. Зовсім повинні бути виключені спиртні напої (у т.ч. пиво). Не можна вживати міцний чай, натуральну каву, міцне какао, велику кількість шоколаду, тому що всі названі харчі також можуть призвести до підвищення внутрішньоочного тиску. Прийоми їжі повинні бути частими - 4 рази на добу і невеликими порціями. Останнє вживання їжі повинне бути за 2 години до сну.

Ось перелік продуктів і страв в дієтичному раціоні хворих глаукомою, який рекомендовано Науково-дослідним інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України:

  • хліб пшеничний і житній
  • супи вегетаріанські овочеві
  • нежирні сорти яловичини, телятина, кури, кролик (у відвареному вигляді)
  • нежирні сорти риби: щука, короп, судак, тріска, навага (у відвареному вигляді)
  • різноманітні страви і гарніри з овочів
  • страви і гарніри з крупи, макаронів, локшини, вермішелі
  • солодощі, фрукти, ягоди в будь-якому вигляді
  • молоко, кефір, кисляк, сир
  • масло вершкове, рослинне (топлене обмежується)
  • соуси на молоці, овочевому відварі, фруктові.
Куріння, як фактор, що веде до інтоксикації всього організму і має несприятливий вплив на зоровий нерв, протипоказане хворим глаукомою. Так як приплив крові до голови сприяє підвищенню внутрішньоочного тиску, то при відвідуванні лазні потрібно уникати миття голови дуже гарячою водою і довгого перебування в лазні (парній). Жінкам не рекомендується знаходитись довго біля гарячої плити.

Влітку не можна приймати сонячні ванни, ходити по сонцю з непокритою головою. Перебування на пляжі допускається до 10 години ранку і після 6 години вечора. Купатись можна при температурі води вище 18 градусів. Холодна вода призводить до спазму судин і може сприяти підвищенню внутрішньоочного тиску.

При перебуванні на курорті протипоказані гарячі ванни вище 30 градусів, а також прийоми грязьових процедур з аплікаціями, які охоплюють більше третини поверхні тіла.

Як відомо, під час фізичної праці внутрішньоочний тиск знижується, тому хворим протипоказаний сидячий спосіб життя. Корисні ранкові і вечірні невиснажливі прогулянки на свіжому повітрі (хоча б по одній годині), ранкова гімнастика. Не протипоказана гра в настільний теніс, їзда на велосипеді, веслування

. Кожному хворому глаукомою необхідно дотримуватись суворого режиму, який рекомендований лікарем, не змінюючи його до наступного обстеження. Лікування повинно проводитись систематично, без пропусків, щоб запобігти виникненню загострення хвороби з втратою зору. При відсутності всяких скарг і при старанному виконанні призначень слід, не дивлячись на повне благополуччя, відвідувати лікаря один раз на 2-3 місяці. При перших же неприємних відчуттях необхідно відвідати очний кабінет незалежно від призначеного часу.

Глаукомним хворим потрібно пам'ятати, що правильне закапування очних крапель має велике значення. Краплі закапують при відхиленій назад голові, а ще краще - в лежачому положенні. Краплі повинні попасти в центр ока, тобто на рогівку. Більше 2 крапель закапувати не слід, оскільки в оці більше одної краплі не вміщується. Після закапування не слід насухо витирати очі протягом 2-3 хвилин.

Хворим, що перенесли фістулізуючу операцію з наявністю "подушечки", потрібно берегти око від пилу та бруду, а також не натискати на око при вмиванні і витиранні обличчя рушником. В разі якого-небудь навіть незначного почервоніння оперованого ока необхідно терміново звернутись до очного лікаря.

При переїзді в інше місто чи інший район міста слід взяти виписку з історії хвороби з відомостями про своє захворювання і проведене лікування. На новому місці проживання потрібно з'явитись до окуліста з цією випискою і стати на диспансерний облік.

Звертаючись до лікарів інших спеціальностей, потрібно повідомити їх про своє захворювання. Багато препаратів, що застосовуються внутрішньо і в ін'єкціях, протипоказані хворим глаукомою. Ось неповний їх перелік: атропін, анузол, амітриптилін, бекарбон, бесалол, белалгін, белласпон, беластезин, гоматропін, діазепам, діпрен, тріамцинолон, кортикостероїди (тривале застосування), кофеїн, кофетамін, аміодарон, нітросорбід, нітрогліцерол, пентамін, плавефін, палюфін, пірилен, платифілін, ципрогептадин, скополамін, спазмалгон, тропсіум, дисульфірам, тропацин, теофілін, теофедрин, уретан, фенамін, тригексифеніділ, цистеїн, пентаеритрітилу тетранітрат, епінефрину гідротартрат та інші.

Медична наука, дослідження глаукоми постійно розвиваються, а отримані знання переосмислюються. Це відкриває нові можливості в діагностиці та лікуванні глаукоми. Без сумніву, наближається той час, коли глаукома врешті перестане бути тим прокляттям, яким вона була протягом всієї історії людства.

Неможливо включити всі відомості про глаукому в цю статтю. Читачу слід пам'ятати, що всі підняті проблеми необхідно вирішувати з лікарями-спеціалістами.

Своєчасно діагностована хвороба, своєчасно розпочате і правильно призначене лікування, суворе дотримання рекомендованого режиму дозволяють зберегти зір і працездатність глаукомним хворим. Зберегти одну з найбільш важливих і цінних функцій організму - зір.



Medicus Amicus #1, 2006


Оценка статьи: 5
  плохо234  5 хорошо


 Новости

« Декабрь ´24 »
ПВСЧПСВ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
28


Партнеры




Vox populi - vox dei

Хотите ли Вы принимать участие в коротких интернет-опросах на медицинскую тематику?

Да
Нет


Результаты предыдущих голосований

Всегда ли вы находите ответы на ваши вопросы в Medicus Amicus?

 Да - 184 [75%]

 Нет - 60 [24%]


Всего голосов: 245



Medicus Amicus - это медицинский сайт, фотосайт, психологический сайт,
сайт постоянного медицинского образования, медицинская газета и даже медицинский журнал.
Все замечания и пожелания присылайте используя форму обратной связи
Все права защищены и охраняются законом.
© 2002 - 2024 Rights Management
Автоматизированное извлечение информации сайта запрещено.
Подробности об использовании информации, представленной на сайте
в разделе "Правила использования информации"